arama

Microsoft Surface ile iPad’e Meydan Okuyor!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Alperen Eken Alperen Eken
  • 1 Star
    Loading...

Bloomberg’e göre Microsoft çıkaracağı Microsoft Surface ile iPad’e rakip olacak tabletini bu yılın sonunda piyasaya sürülecek olan yeni bir tablet serisi ile beraber yayınlayacağı tahmin ediliyor.

Duyumlara göre, geliştirmede “düşük maliyetli Tabletler” var. Aynı tabletin çeşitli varyantları olacak olsa da, Microsoft, amiral gemisi iPad’den daha ucuz olan yalnızca bir modeli tanıtacaktır. Redmond merkezli şirket, Apple’ın yıllardır patlayan satışlarını kesmek istiyor. Yaklaşık 400 $ ‘dan başlayan yeni tableti bunu yapabilecek gibi görünüyor.

Fiyatını düşürmek için, yeni Microsoft Surface tabletin tweaks ile gönderileceği bildiriliyor. Surface Pro’da (2017) bulunan 12 inç ekrandan daha küçük olan 10 inçlik bir ekrana sahip olacak. Microsoft ayrıca kenarları yuvarlamayı hedefliyor. Genel olarak, tablet büyük kardeşinden % 20 daha hafif olacak.

Hem şarj hem de veri aktarımı için bir USB-C portuna sahip olması planlanıyor. Şu an için piyasada, bu bağlantı türüne sahip tek bir tablet yoktur. Yani bu Microsoft ve tablet piyasası için bir ilk olacak.

Bununla birlikte, pil ömrü azaltılacak. Duyumlarda, bu tabletin tek bir şarj karşılığında dört saatten daha az çalışacağı belirtiliyor. Microsoft, tableti daha küçük ve daha ucuza satmak için böyle bir imtiyaz vermek zorunda kalmış olabilir. İşlemciyi ve grafik ünitesini tedarik etmek için Intel ile iş birliğine girecek ve bu da ikincisini güç verimli bir çipe entegre edebilecektir.

Microsoft, Microsoft Surface tabletinde entegre bir klavye kullanmayacağını belirtiyor. Şirket, tablet dünyasında çok ihtiyaç duyulan bir aksesuarı dahil etmeyeceğini söylüyor. Temel model 64GB depolama alanına sahip olacak, ancak bir üst modelde 128 GB’a sahip olmak için ekstra ödeme yapabilirsiniz. LTE’ye hazır bir model de mevcut olacak.

Seçtiğiniz modelden bağımsız olarak, Windows 10 Pro’ya ek olarak tablet tarzı bir kickstand elde edeceksiniz.

Microsoft’un piyasaya sürdüğü ilk küçük ve düşük maliyetli tablet değil. Piyasaya sürdüğü ilk Tablet Windows 8 ile birlikte oluşturulduğunda, Surface RT iPad’in ilk gerçek rakibi olarak ortaya çıktı. Ancak donanım ve yazılım pek de karşılaştırılmamıştı. Daha sonra Microsoft, daha fazla satış yapmak için Surface Pro’nun fiyatını artırdı ve şirket, iyi bir başarıya sahip bir tablet satmayı başardı.

Yıllar geçtikçe, Tablet ve Tablet Dizüstü Bilgisayarı, yanı sıra bir masaüstü, aileye katıldı.

Şirket, ilk başarısızlıktan sonra ekonomik bir tablet yayınlamayı denedi. Microsoft’un 2015 yılında piyasaya sürdüğü Surface 3, piyasaya 500 $ ‘dan sunuldu. Üretim, bir yıl sonra tüketicilerin fazla ilgisi olmadığı için sona erdi.