arama

TeknoKnight Ekibinden Dizi Önerileri #2

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Oğuz Egemen Oğuz Egemen
  • 1 Star
    Loading...

TeknoKnight ekibi olarak her hafta düzenli olarak dizi önerisi yapıyoruz. Dizi önerilerimizin ikinci yazısında döneme damgasını vuran Merlin dizisini konu alıyoruz.

 

Merlin

Merlin, 20 Eylül 2008’de başlamış olan fantastik-drama türündeki İngiliz televizyon dizisidir. Dizi, Kral Arthur ve Merlin’in Arthur daha henüz prensken başlamış olan ilişkilerine ve başlarından geçen gizemli, efsanevi olaylara dayanır. Dizideki efsaneler geleneksel versiyonlarından çok farklıdır. Yapımcılığını BBC One için Shine Limited adındaki bağımsız bir şirket yapmıştır. Ülkemizde de CNBC-e ve e2 kanallarında yayınlanmış olan dizi 24 Aralık 2012’de final yapmıştır.

Konu

Büyünün ve doğaüstü yaratıkların mekanı olan Camelot’ta ileride büyük bir büyücü olan Merlin’in  Arthur ile dostluğunu ve yasaklara rağmen büyü yapmasını konu almaktadır. Arthur’un babası “Kral”Uther tarafından yönetilen Camelot Krallığında geçmişte yaşanan olaylar nedeniye büyü yasaktı. Merlin adında doğuştan doğaüstü yeteneklere sahip olan adamın yolu bir Camelot’a düşer, ilk başlarda Artur ve Merlin arasında sıkı bir rekabet başlar ve bu rekabet kısa süre içinde ebedi bir dostluğa dönüşür. Bu ikili hem Camelot hem de diğer krallıkların kaderinde büyük bir rol oynar.

Dizi,yayınlanmaya başladığı dönemde oldukça genç ve yetenekli oyuncu kadrosuna sahipti.(Colin Morgan, Katie McGrath, Bradley James ve Angel Coulby) Bu genç yeteneklere iki tecrübeli isim eşlik etmekteydi, bunlardan ilki dizideki ejderhayı seslendiren Oscar adayı seslendirmen John Hurt’dır. İkinci isim ise Buff the Vampire Slayer’da avcı gözetmeni Giles rolünü oynayan, dizi de Kral Uther Pendragon olarak karşımıza çıkan Anthony Head’dir.

Oyuncular ve Karakterler

Colin Morgan – Merlin; Doğuştan büyü yeteneğine sahip olan, zeki ve iyi niyetli bir insandır.

Bradley James – Arthur; Kral Uther’ın oğludur. İlerleyen zamanlarda kral olacaktır.

Richard Wilson – Gaius; Saray hekimidir.

Anthony Head – Uther Pendragon; Camelot Krallığında büyüyü yasaklayan kraldır.

Angel Coulby – Guinevere(Gwen) – Morgana’nın hizmetçiliğini yapar,demirci kızıdır.

John Hurt – Büyük Ejderha (Kligharrah); Merlin ve Camelot’un kaderiyle ilgili bilgiler veren tutsak ejdarhadır.

Katie McGrath – Morgana; Uther Pendragonun manevi kızıdır, ileriki bölümlerde öz kızı olduğu ortaya çıkmaktadır. Onun da doğaüstü güçleri vardır.

Yan Roller

Eve Myles – Mary Collins / Lady Helen

Caroline Faber – Hunith

Will Mellor – Valiant

Santiago Cabrera – Lancelot

Michelle Ryan – Nimueh

Asa Butterfield – Mordred

Julian Rhind-Tutt – Edwin Muirden

Kyle Redmond Jones – Sir Owain

Alexander Siddig – Kanan

Joe Dempsey – William

Eoin Macken – Gwaine

Tom Hopper – Sir Percival