arama

TeknoKnight Ekibinden Haftalık Film Önerisi #2

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Oğuz Egemen Oğuz Egemen
  • 1 Star
    Loading...

TeknoKnight ekibi olarak her hafta sizler için film önerisinde bulunuyoruz. Bugünkü filmimiz gerçek bir yaşamdan ilham alınmış Akıl Oyunları.

Bu konuyla ilgili diğer yazımız;

Akıl Oyunları

İngilizce adıyla ( A Beautiful Mind ) Yönetmenliğini Ron Howard’ın yaptığı filmin konusu Nobel Ödüllü Amerikalı John Nash’in hayat hikayesidir. Film 2001 yılında vizyona girmiştir.

Konusu: Nash öğrencilik yıllarından itibaren ileride kendisine sorunlar yaşatabilecek hayaller görmektedir. Mezun olduktan sonra paranoid şizofreni olur; ama hastalığının farkına varamaz. Bir gün konferans sırasında bir psikiyatrisin karşısına çıkmasıyla hayatı değişir. Hastaneye yatar ve akadaemik çalışmalarından uzaklaşır.

Hastalığı kendi çocuğuna zarar verme noktasına gelince eşi yeniden hastaneye gitmesi gerektiğini söyler. Nash uzun süre hasta olmadığını kabul etmese de sürekli gördüğü kız çocuğunun hiç büyümediğini fark eder. Bu fark etme sayesinde hastalığını kabul eder. Nash, içinde yaşadığı hayali gerçekleri görmezden gelerek onlarla yaşamaya çalışır. Gördüğü tedaviler Nash’a etki etmese de eşi ve eski iş arkadaşlarının desteği ile her şeye en başından başlar.Akıl hastalığını aklı ile dizginleyerek akademik çalışmalarına yeniden hız verir,üniversite de tekrar ders vermeye başlar. Hayatı boyunca şizofreni ile yaşamaya devam eder. Nash’e akıl hastalığını yine aklıyla yenerek hayatını bilime adamasından ve hastalığından önceki yaptığı buluşlarından dolayı Nobel Ekonomi Ödülü verilir.

Oyuncular:

Russell Crowe – John Forbes Nash

Ed Harris – William Parcher

Jennifer Connelly – Alicia Nash

Christopher Plummer  – Dr. Rosen

Paul Bettany – Charles

Adam Goldberg – Sol

Josh Lucas – Hansen

Anthony Rapp – Bender

Jason Gray-Stanford – Ainsley

Judd Hirsch – Helinger

Austin Pendleton – Thomas King

Vivien Cardone – Marcee

Jill M. Simon – Bar Co-Ed

Victor Steinbach – Prof. Horner

Tanya Clarke – Becky

Filmin Genel Özellikleri

Filmin Türü: Drama/Romantik

Film Süresi: 2 Saat 15 Dakika

Yönetmen: : Ron Howard

Senarist: Aaron Sorkin

Çıkış Tarihi: 21 Aralık 2001

Bütçe: 60 Milyon $

Hasılat : : 313.542.341 $