arama

iOS 12 Tanıtıldı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Oğuz Egemen Oğuz Egemen
 • 1 Star
  Loading...

iOS 12 tanıtıldı

Apple’ın 4 gün sürecek etkinliği WWDC (Worldwide Developers Conference) ya da Türkçesi ile Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın ilk gününde iOS 12 tanıtıldı.

Geçtiğimiz yıl yayınlanan iOS 11, iPhone ve iPad kullanıcılarına çoklu görevler ve dosyalar uygulaması gibi kullanıcıların ihtiyacını karşılayacak yenilikleri getirmişti.

iOS 12, Memoji ve Group FaceTime ile iletişimi eğlence hale getiriyor. Kullanıcıların iOS cihazları kullanarak harcadıkları zamanı görmelerini ve kontrol altında tutmalarına yarar sağlıyor.

Apple, iOS 12‘nin performansının iki katına çıktığını belirttiği.

iOS 12 İle Kullanıcılara Sunulan Yenilikler Neler ?

Uygulamalar %40, klavye %50 ve kamera için kaydır özelliği %70 oranında daha hızlı açılacak.

iPhone ve iPad’de günlük işleri hızlı ve duyarlı getirecek ve sistemde performans iyileştirmeleri sunacak.

Uygulamalar yaklaşık olarak iki kat daha hızlı açılacak.

iOS 12, kendinden önceki sürümlere göre daha fazla cihazda performans iyileştirmesi sunacak.

Paylaşılan AR Deneyimleri

ARKit 2, deneyimler oluşturmaya olanak veren yeni araçlar, belirli bir konuma bağlı AR deneyimleri, nesne algılama ve görüntü takibi gibi özelliklerle AR uygulamalarını dinamik kılıyor.

Pixar ile oluşturulan açık kaynaklı dosya formatı olan usdz, güçlü grafikler ve animasyon gibi özellikler sunuyor. Mesajlar, Safari, Mail, Dosyalar, News vb. uygulamarda AR deneyimlerini etkin kılıyor.

Memoji ve Eğlenceli Kamera Efektleri

Hayalet, koala, kaplan ve T-Rex, Animoji ailesine katılıyor. Animoji ve Memoji’ler, iOS 12 sayesinde göz kırpma ve dil algılama özelliklerine sahip.

Animoji, filtreler, metin ve çıkartma özellikleri, mesajlar ve FaceTime uygulamalarına geliyor.

Etiket ve şekiller, yazı ve başlıklar eklenmesine imkan sağlıyor ve çıkartmalar iMessage çıkartma paketleriyle kullanıcılar tarafından eklenebiliyor.

Çizgi roman ve suluboya gibi filtreler, fotoğraf ve videolara karakter yaratma imkanı sunuyor.

Group FaceTime

Kullanıcılar tarafından en beğenilen uygulamalardan olan FaceTime, Group FaceTime özelliği ile aynı anda birden fazla insanla görüntülü veya sesli olarak sohbet etmeyi kolaylaştırıyor.

Katılımcılar vakit fark etmeksizin sohbete eklenebiliyor, katılımcılar aktif olan sohbetlere katılabiliyor.

Kullanıcılar iPhone, iPad veya Mac’ten görüntülü veya sesli olarak; Apple Watch’tab sesli olarak FaceTime grup aramalarına katılabiliyor.

Siri Kısayolları

Siri kısayolları, cihazda bulunan herhangi bir uygulamanın Siri’yle çalışabilmesini sağlayarak işleri kolayca yapabilmenin pratik ve hızlı yolunu sunuyor.

Kullanıcılar, basit bir ses komutu oluşturarak kısayolları özelleştirebiliyor veya kısayollar uygulamasını indirip farklı uygulamalardan bir sürü eylemi, tek bir dokunuş veya sesli komutla programlayabiliyor. Geliştirciler de Kısayol API’larını kullanarak bu özellikten faydalanabilir.

Fotoğraflar

Yeni gelen Sizin İçin sekmesi, Anılar ve iCloud’da paylaşılan albümleri tek bir çatı altında topluyor.

Paylaşım önerileri özelliği ile fotoğrafları arkadaşlarınızla paylaşmak daha kolay hale geliyor ve fotoğrafları gönderdiğiniz arkadaşınıza aynı yerde çekilen fotoğraf veya videoları sizinle paylaşması öneriliyor.

Rahatsız Etme, Bildirimler ve Ekran Süresi

Rahatsız Etme özelliğinin yeni modları, belirtilen zaman, yer veya eylemle otomatik olarak sona erebiliyor.  Yatma zamanı sırasında Rahatsız Etme özelliği, kullanıcılar uyanana kadar ekran ışığını kısıp kilit ekranındaki bildirimleri gizleyerek kullanıcıların sorunsuz uyumasına yardımcı oluyor.

Kullanıcılar, bildirimlerin sessiz iletilmesini veya tamamen kapatılmasını tercih edebiliyor. Gruplanmış bildirimler ile birden fazla bildirim tek bir havuzda görüntülenebiliyor.

Ekran Süresi, günlük ve haftalık Aktivite Raporları, uygulamaların her birinde harcanan toplam süreyi, uygulamaların kategorilerine göre kullanım sürelerini, alınan bildirim sayısı ve iPhone veya iPad cihazların gün içinde ne kadar kullanıldığını kullanıcılara söylüyor.

Gizlilik ve Güvenlik 

Apple, her zaman olduğu gibi güvenlik konusunda da işi sıkı tutmuşa benziyor. Safari uygulamasındaki Akıllı Takip Koruması, sosyal medya platformlarındaki beğen ve paylaş butonlarının veya yorum araç takımlarının kullanıcıları izinsiz olarak takip etmesini imkansız hale getiriyor.

Diğer Özellikler

 • Apple Books, sesli kitap veya normal kitapları bulmaya ve okumaya yarayacak şekilde kolaylaştırıldı.
 • Apple News, yeni kaynakları ve konu başlıklarını keşfetmeyi veya doğrudan favorilere geçmeyi kolaylaştıracak şekilde güncellendi.
 • CarPlay; müzik, mesaj, arama ve aracı yapan firmaya ait uygulamaları, artı üçüncü parti navigasyon uygulamalarını araç ekranından gösterilmesine imkan sağlıyor.
 • Sesli Notlar, iPad’de de sunulmaya başlandı. iCloud desteği ile tüm cihazlarda eş zamanlı olarak çalışabiliyor.
 • Siri, 40’tan fazla dili çevirecek şekilde güncellendi.
 • iPhone ve Apple Watch’ta bulunan Wallet, öğrenci kimlik kartlarına destek sunarak kampüsteki her şeye erişimi kolaylaştırıyor.

iOS 12 Hangi Cihazlara Gelecek

iOS 12, sonbaharda iPhone 5S ve üstü iPhone modellerine, tüm iPad Air ve iPad Pro modellerine, iPad(5.Nesil), iPad(6.Nesil), iPad Mini 2 ve yeni iPad modelleri ile iPod Touch(6.Nesil) için ücretsiz olarak kullanıcılara sunulacak.