arama

Xiaomi Pazar Payı Avrupa’da Patladı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Oğuz Egemen Oğuz Egemen
 • 1 Star
  Loading...

Xiaomi Avrupa’da Patladı

Bir İngiliz analist firması Avrupa telefon endüstrisinin 2018 Q1 istatistiklerini açıkladı.

İstatistik sonuçlarına göre Xiaomi,Avrupa pazarında %1000’in üzerinde bir büyüme katetti.

Xiaomi’nin, Samsung’u ilk önce Hindistan’da yerinden oynatması ve bununla da yetinmeyip Avrupa’da da mat etmesi  teknoloji devlerinin arasına yeni bir ismin daha katıldığının belirtisi gibi görünüyor.

İngiltere merkezli analist firma olan Canalys, bu hafta Avrupa telefon pazarının 2018 ilk çeyreğinin analizini yayınlandı. Bu istatistiklere göre amiral gemiler ve ileriye dönük pazar için korkunç tahminler var.

Avrupa’nın sayılı beş telefon üreticisini gösteren grafiklerde hiç şüphesiz ki kayda değer bir durum var.

“>+999%” bir yazım hatası değil. Xiaomi Avrupa pazarından beklenenden çok çok fazla bir değer kazandığı için bu büyüme rakamı bu tabloya sığdırılamazdı.Sığdırılamayacağı için Canalys şirketi böyle bir yüzdeli veriyi yazmayı tercih etmiş.

Unutmadan belirtelim. Xiaomi, daha yeni yeni Avrupa pazarında yer almaya başlayan bir marka. Örnek vermek gerekirse İspanya gibi bazı Avrupa ülkeleri, Xiaomi marka cihazları 2017 yılının sonlarına doğru ülkelerinde görmeye başladı.

Samsung ve Apple’ın 2018’in ilk çeyreğindeki düşüşleri gözümüze çarpıyor. Bu kaybedilen pazar payları; üçüncü,dördüncü ve beşinci sırada yer alan şirketlerin yararına oluyor. Samsung ve Apple, dünyanın her yerinde Xiaomi’nin ve Huawei’in pazar payını aldığını biliyor. Bu da pazar payı yüksek olan bu şirketlere yeni rakipler çıkıyor demektir.

Xiaomi’nin pazar payının artması sadece Avrupa’da geçerli değil. Biraz da Asya’ya göz atalım. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi Xiaomi Hindistan’da da Samsung’u devirdi. Xiaomi güncel verilere göre şu anda Hindistan’da ikinci sıraya yerleşerek Hindistan’ın en iyi akıllı telefon satıcılarından oldu.

Xiaomi’nin Apple ve Samsung’u geçemediği tek yer Amerika Birleşik Devletleri. Ticaret ambargoları sebebiyle Xiaomi’ninAmerika’da akıllı telefon satması mümkün değil. Sizce Samsung ve Apple bu ambargoları yerinde tutmak için gizliden gizliye çalışmalar yapıyor mu ?

Canalys’in Açıklamaları

Canalys’e göre Xiaomi’nin piyasayı alt üst etmesindeki tek sebep Xiaomi’nin bir kamu şirketi olmaması. Hem Xiaomi hem de HMD Global (Nokia’nın sahibi) özel şirketler ve bu şirketler hissedarları yatıştırmak için sürekli kar yapmak zorunda değiller.Özel şirket olmaları, her iki firmaya da pazar payında önemli bir getiri sağlıyor.

Canalys: “Bu uzun vadede sürdürülebilir değil, hem Xiaomi hem de HMD Global’in gelir ve maliyetlerini kârlılığa doğru kaydırmak zorunda.” kalacağını söylüyor.

Canalys’in açıklamlarının bir başka deyişle açıklaması Xiaomi piyasa tutunmak için tonlarca para harcayabiliyor.

 


 • Adnan
  1 sene önce

  xiaomi şaşırtmıyor ya fiyat performans oranı falan dersek en iyi telefonları üretiyor bence

  4
  yorum beğen